Opodatkowanie przychodów z najmu da się odsunąć w czasie
Jeśli w umowie najmu strony przyjęły okres rozliczeniowy nieprzekraczający 12 miesięcy, to przychód powstanie dopiero w jego ostatnim dniu, bez względu na dzień dokonania zapłaty przez najemcę.
Rozważając legalne sposoby obniżania podatków, przedsiębiorcy z reguły analizują pozycje kosztowe w firmie. Zdarza się, że zapominają oni, że także w zakresie przychodów są pewne możliwości optymalizacyjne. Dotyczą one przede wszystkim momentu rozpoznawania przychodów należnych.
Generalna zasada mówi, że do przychodów związanych z działalnością gospodarczą osiągniętych w roku podatkowym zalicza się przychody należne, choćby jeszcze nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Przychód powstaje zasadniczo:
- w dniu wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego, lub
- wykonania usługi (również częściowego jej wykonania),
- nie później jednak niż w dniu wystawienia faktury albo uregulowania należności.
Oznacza to, że powstanie przychodu następuje w dniu zaistnienia wymienionych zdarzeń. Jeżeli jednak wystąpią one po dniu wystawienia faktury lub po dniu dokonania zapłaty należności, o momencie powstania przychodu decyduje właśnie dzień wystawienia faktury lub dokonania zapłaty, a nie fakt wydania rzeczy lub wykonania usługi.
Do przychodów podatkowych nie zalicza się jednak pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta