Przekształcić swoje prawo
Jest sposób, by uniknąć podwyżek opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste: stać się właścicielem gruntu
Przekształcić użytkowanie wieczyste we własność czy nie? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Każda sprawa jest bowiem inna. Każdy sam musi zdecydować, co woli, i musi policzyć, ile kosztują go opłaty za użytkowanie wieczyste, a ile wydałby, przekształcając lub wykupując grunt na własność.
Nie każdy też ma szansę na wykup. Istnieją dwie drogi wykupu gruntu na własność. Jedna – na podstawie uchwały gminy (jeśli taka została podjęta), a druga – na podstawie ustawy z 29 lipca 2005 r. o przekształceniu użytkowania wieczystego w prawo własności.
Ścieżka ustawowa
Od roku na podstawie ustawy z 2005 r. można przekształcać wszystkie rodzaje gruntów oddanych w użytkowanie wieczyste, także te o charakterze komercyjnym. O wykup mogą wystąpić osoby fizyczne oraz prawne będące użytkownikami wieczystymi 13 października 2005 r., a także ich następcy prawni. Nie ma więc znaczenia, czy o przekształcenie ubiega się spółka, fundacja czy też osoba fizyczna.
Zainteresowany wykupem składa wniosek wraz z dokumentami (patrz ramka)...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta