Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Brak kapitału początkowego zaniży emeryturę

06 grudnia 2012 | Prawo i praktyka | Zygmunt Łobejko

Przy ustalaniu docelowego świadczenia emerytalnego istotna jest jej hipotetyczna wysokość przysługująca na koniec 1998 r. Osoba, która nie zadba o jej ustalenie przez ZUS, może na tym sporo stracić

Ustalenie kapitału początkowego jest niezbędne do prawidłowego naliczenia wysokości emerytury na zasadach określonych w art. 26 i art. 183 ustawy emerytalnej. Jest to więc szczególnie istotne dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r., których świadczenie emerytalne będzie ustalane już na nowych zasadach.

Powinni oni pamiętać, że od tego, czy postarają się o obliczenie im kapitału początkowego, zależeć będzie w przy- szłości wysokość emerytury. Jeżeli nie złożą dokumentów do jego ustalenia, o wysokości świadczenia będą decydować jedynie składki zapisane na jego koncie od 1 stycznia 1999 r.

Ważne zarobki i staż

Wysokość kapitału początkowego ustala się w sposób niemal analogiczny, w jaki oblicza się emeryturę na tzw. starych zasadach. Tak więc niezbędne są tu dokumenty potwierdzające przebyte okresy składkowe i nieskładkowe oraz wysokość wynagrodzenia osiąganego przed 1 stycznia 1999 r. Wysokość kapitału początkowego w dużej mierze zależy od ustalonej podstawy jego wymiaru, czyli tzw. hipotetycznej emerytury, która przysługiwałaby ubezpieczonemu 31 grudnia 1998 r.

ZUS ustala tę podstawę w kilku etapach. Najpierw porównuje zarobki ubezpieczonego z dziesięciu kolejnych lat kalendarzowych, wybranych z okresu sprzed 1999 r., do przeciętnych wynagrodzeń z tych lat.

W ten sposób uzyskuje wskaźnik wyrażony w procentach. Ich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9405

Wydanie: 9405

Spis treści
Zamów abonament