Kiedy potwierdzić zatrudnienie
Zamiast uprościć, nowe przepisy skomplikowały wydawanie świadectw pracy. Choć od nowelizacji kodeksu pracy w tym zakresie minęło już ponad półtora roku, stosowanie tych regulacji wciąż jest kłopotliwe.
Po upływie 24 miesięcy od zawarcia pierwszej z umów terminowych na pracodawcy ciąży obowiązek wydania podwładnemu świadectwa pracy. Ma ono obejmować zakończone okresy zatrudnienia u tego szefa.
Co do zasady obowiązek wydania pracownikowi świadectwa pracy powstaje automatycznie z chwilą rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Tak wynika z literalnego brzmienia art. 97 § 1 k.p.
Nowelizacją kodeksu pracy z 5 stycznia 2011 r. (DzU nr 36, poz. 181), która weszła w życie 21 marca 2011 r., dodano przepisy odmiennie regulujące zasady wydawania świadectw pracy osobom kontynuującym zatrudnienie u tego samego pracodawcy na podstawie różnych, terminowych angaży. Chodzi tu o umowę na okres próbny, na czas określony oraz na czas wykonania określonej pracy.
Ustawodawca uznał, że dotychczasowe przepisy nie odpowiadały zmieniającemu się rynkowi pracy, a w szczególności wszechobecnym elastycznym formom zatrudnienia. Pomysłodawcom zależało też na obniżeniu kosztów zatrudniania i zwolnieniu firm z wymogu każdorazowego wydawania pracownikowi świadectwa, jeżeli nadal w niej pracował na kolejnych umowach terminowych.
Jakie zastrzeżenia
Artykuł 97 § 11 – 3 k.p. już na etapie prac legislacyjnych budził wątpliwości interpretacyjne. Problematyczne było to, kiedy należy wydać świadectwo pracy, gdy zatrudnienie na czas określony...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta