Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niedziela wolna, choć spędzona w pociągu

06 grudnia 2012 | Prawo i praktyka | Grzegorz Orłowski

Praca w dni ustawowo od niej wolne jest zakazana, ale rozpoczęcie podróży służbowej już nie. Nawet gdy dojazd do miejsca wykonania zadania zabierze pracownikowi kilkanaście godzin, nie otrzyma za to żadnej rekompensaty.

Artykuł 14 kodeksu pracy gwarantuje pracownikom prawo do odpoczynku, odsyłając w kwestiach szczegółowych do przepisów o czasie pracy, dniach wolnych od pracy i urlopach wypoczynkowych.

Przepisy te, najogólniej rzecz ujmując, statuują prawo do odpoczynku dobowego (art. 132 k.p.), tygodniowego (art. 133 k.p.) oraz częściowo powiązanego z nim prawa do dni wolnych od pracy (art. 129 § 1 k.p., art. 1519 § 1 k.p. i inne), a także urlopowego (dział VII k.p.). Wspólną cechą tych uprawnień jest ich niezbywalność. Nie mogą być zniesione ani ograniczone w drodze czynności prawnej (zob. bliżej wyrok Sądu Najwyższego z 10 marca 2011r., III PK 50/10).

Stosowanie norm „wypoczynkowych" ma długą tradycję, a pracownicze prawo do wypoczynku ma bogatą literaturę i orzecznictwo. Mimo to ciągle zaskakuje nas nowymi pytaniami, na które...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9405

Wydanie: 9405

Spis treści
Zamów abonament