Bruksela stawia na pożyczki
W okresie 2014-2020 wzrośnie rola unijnej pomocy zwrotnej.
To, że po 2013 roku pożyczki, poręczenia, wejścia kapitałowe i inne formy podziału ryzyka z inwestorami przy projektach przyczyniających się do realizacji unijnej polityki spójności (regionalnej) nabiorą większego znaczenia jest właściwie przesądzone. Nie wiadomo tylko wciąż jaka będzie skala tej pomocy. Wiemy jednak, że pieniędzy na te formy wsparcia będzie więcej i to niezależnie od tego, jaką pulę na realizację polityki spójności otrzyma Polska z nieuzgodnionego jeszcze budżetu Unii Europejskiej na lata 2014–2020.
Obecnie w Polsce europejska pomoc zwrotna stanowi według różnych szacunków (eksperckich i urzędowych) około 2–3 proc. pieniędzy, jakie Polska otrzymała na lata 2007–2013 na politykę regionalną. Jednak przygotowując zasady dystrybucji podziału pieniędzy z polityki spójności na lata 2014–2020, Komisja Europejska jasno wskazała, że po 2013 roku znacznie więcej pieniędzy powinno trafiać do krajów Unii w formie zwrotnej pomocy dla ostatecznych odbiorców (w tym przedsiębiorstw i samorządów). Bruksela mniej lub bardziej oficjalnie daje do zrozumienia, że byłoby idealnie, aby każde z państw Unii na pomoc zwrotną, w tym pożyczki, poręczenia i wejścia kapitałowe przeznaczyło po 2013 r. około 15 proc....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta