Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie ma litości dla sprawcy kradzieży

14 grudnia 2012 | Prawo i praktyka | Ryszard Sadlik

Sąd pracy jest związany ustaleniami wydanego w postępowaniu karnym prawomocnego wyroku skazującego co do popełnienia przestępstwa. Nie wolno mu więc przyjąć odmiennych ustaleń niż zapadły w takim orzeczeniu

Związanie wyrokiem skazującym przewiduje art. 11 kodeksu postępowania cywilnego, który stanowi odstępstwo od zasady swobodnej oceny dowodów.

Sąd pracy związany jest ustaleniami dotyczącymi popełnienia przestępstwa, a więc okolicznościami składającymi się na jego stan faktyczny, czyli osobą sprawcy, przedmiotem przestępstwa oraz czynem przypisanym skazanemu, które znajdują się w sentencji wyroku sądu karnego. Potwierdzał to także Sąd Najwyższy w wyroku z 2 lutego 2012 r. (II CSK 330/11).

Stwierdził, że nikt nie może wykazywać, że wyrok skazujący jako wadliwy nie wiąże w zakresie swoich ustaleń. Powoduje to, że rozpoznając sprawę z zakresu prawa pracy, sąd musi przyjąć, że skazany popełnił przestępstwo przypisane mu wyrokiem karnym (por. wyrok SN z 14 kwietnia 1977 r., IV PR 63/77).

Natomiast wszelkie inne ustalenia prawomocnego, skazującego wyroku karnego, wykraczające poza elementy stanu faktycznego przestępstwa (nie stanowiące koniecznych jego przesłanek) nie mają mocy wiążącej dla sądu pracy, nawet jeśli są zawarte w sentencji wyroku karnego.

Nie są także wiążące okoliczności powołane w uzasadnieniu tego wyroku. Sąd pracy może więc czynić własne ustalenia w zakresie okoliczności, które nie dotyczą popełnienia przestępstwa, mimo że pozostają w związku z nim. Mogą się one różnić od tych, których dokonał sąd karny (por....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9412

Wydanie: 9412

Spis treści
Zamów abonament