Pośredniczenie w przekazywaniu pieniędzy może być sposobem na biznes
Środki finansowe na pokrycie kapitału założycielskiego instytucji płatniczej nie mogą pochodzić z kredytu lub pożyczki ani nie mogą być w inny sposób obciążone.
Bez przepływu pieniądza (w formie gotówkowej, czy też bezgotówkowej) nie mogłaby funkcjonować zarówno gospodarka, jak i konsumenci. Muszą istnieć podmioty, które obsługują przepływy finansowe.
Są nimi m.in. krajowe instytucje płatnicze. Szukając pomysłu na własny biznes, warto pomyśleć o takich instytucjach. Trzeba jednak zaznaczyć, że prowadzenie tego typu działalności wymaga rozbudowanej struktury. Przede wszystkim trzeba poznać przepisy ustawy z 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych (dalej: ustawa).
Jakie czynności
Krajowe instytucje płatnicze w toku swojej działalności świadczą usługi płatnicze. To pojęcie precyzuje ustawa. Zgodnie z jej przepisami usługi płatnicze to działalność polegająca na wykonywaniu przynajmniej jednej z siedmiu wymienionych w ustawie czynności.
Świadczeniem usług pieniężnych jest m.in.:
Komisja Nadzoru Finansowego określa w zezwoleniu usługi płatnicze, do świadczenia których jest uprawniona instytucja płatnicza
- wydawanie instrumentów płatniczych,
- przyjmowanie wpłat gotówki,
- dokonywanie wypłat gotówki z rachunku płatniczego,
- podejmowanie wszelkich działań niezbędnych do prowadzenia rachunku,
- zawieranie umów z przedsiębiorcami o przyjmowanie zapłaty przy użyciu instrumentów płatniczych,
-...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta