Postępowanie dowodowe można uzupełnić
Gdy po wydaniu decyzji trzeba wyjaśnić istotne okoliczności stanu sprawy przy udziale strony, a nawet świadków czy biegłych, organ podatkowy może przeprowadzić rozprawę podatkową.
Rozprawa podatkowa została uregulowana w ordynacji podatkowej (dalej: o.p.) jako jeden z elementów postępowania podatkowego. Dotyczy jednak tylko podatkowego postępowania odwoławczego, czyli prowadzonego przez ministra finansów, Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej, Dyrektora Izby Skarbowej, Dyrektora Izby Celnej, czy samorządowe kolegium odwoławcze (wyrok WSA w Gdańsku z 21 grudnia 2011 r., I SA/Gd 1110/11).
Rozprawa podatkowa w odwoławczym postępowaniu podatkowym może zostać przeprowadzana kilkukrotnie. Warunkiem jest jednak istnienie takiej konieczności.
Jako dodatkowe postępowanie ma ona wyjaśnić istotne okoliczności stanu sprawy, przy udziale strony, jak również – w razie takiej potrzeby - świadków oraz biegłych. Postępowanie to ma służyć uzupełnieniu dowodów i materiałów w sprawie. Nie jest to jednak forma dialogu między dwoma równymi partnerami.
Bardziej przypomina formę wypytywania określonych osób na okoliczność poznania nowych faktów i zdarzeń. Chodzi o uzyskanie informacji istotnych dla całkowitego wyjaśnienia powstałych wątpliwości. Należy bowiem dążyć do rzetelnego wyjaśnienia zaistniałych okoliczności, co niewątpliwie powinno być obowiązkiem organów podatkowych.
Z urzędu albo na wniosek
Rozprawa podatkowa może zostać przeprowadzona przez organ podatkowy na wniosek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta