Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie zawsze można swobodnie odstąpić od umowy sprzedaży

14 grudnia 2012 | Rzeczpospolita dla konsumentów | Michał Kołtuniak
Wzór oświadczenia o odstąpieniu od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa
źródło: Rzeczpospolita
Wzór oświadczenia o odstąpieniu od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa

Od tego, gdzie kupiliśmy produkt, w tradycyjnym czy internetowym sklepie zależy prawo konsumenta do oddania nietrafionego zakupu i skutecznego ubiegania się o zwrot pieniędzy.

Pędząc po sklepach i galeriach w poszukiwaniu świątecznych prezentów lub buszując w sklepach internetowych można się łatwo zapomnieć. Podobnie, gdy skorzystamy z zaproszeń na specjalne pokazy, gdzie doświadczeni sprzedawcy będą nam tłumaczyć, że właśnie ta rzecz jest najlepsza na gwiazdkowy prezent.

W konsekwencji można nabyć przedmioty, których my sami lub nasi bliscy wcale nie potrzebujemy. Takie, które w praktyce nie będą spełniać naszych oczekiwań lub po prostu, po kilku dniach, gdy euforia zakupów opadnie, stwierdzimy, że wcale nam się nie podobają.

Prawo czy obowiązek

Tymczasem pieniądze zostały już wydane, a my mamy w domu niepotrzebne rzeczy. Czy będzie je można zwrócić? Czy sprzedawca będzie miał obowiązek oddać nam pieniądze? Nie zawsze. Wiele zależy od tego, na jakich warunkach nabyliśmy produkt, a czasem także od dobrej woli sprzedawcy – przedsiębiorcy i tego, jaką politykę stosuje wobec konsumentów.

Zakres uprawnień, jakie przysługują konsumentom co do możliwości dokonania zwrotu towaru, zależy przede wszystkim od tego, czy zakupy zostały dokonane w tradycyjnym sklepie, czy też miało to miejsce w trakcie specjalnych pokazów zorganizowanych przez przedsiębiorcę (np. w domu klienta) lub poprzez zakupy w sklepie internetowym. Jak i kiedy można zatem zwrócić nietrafiony zakup i oczekiwać, że przedsiębiorca zwróci...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9412

Wydanie: 9412

Spis treści
Zamów abonament