Roczne limity na urzędowe inspekcje
Kontrola w firmie może trwać od 12 do 48 dni w roku, jednak ograniczenia te liczy się osobno dla każdego organu. Oznacza to, że w praktyce różne inspekcje mogą sprawdzać przedsiębiorcę przez okrągły rok.
O tym, na jakich zasadach odbywa się kontrola podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, mówią przepisy ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 220, poz. 1447 ze zm.). W szczególności zaś art. 77 – 84d, zawarte w jej rozdziale 5 „Kontrola działalności gospodarczej przedsiębiorcy".
Kontrola w firmie może być prowadzona również na podstawie innych przepisów niż ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Jednak obecnie przeprowadzanie kontroli działalności gospodarczej przedsiębiorcy na odrębnych zasadach niż te, które zawarto w przepisach omawianej ustawy, odnosi się do bardzo niewielu rodzajów kontroli. Przede wszystkim do przeprowadzanej na podstawie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, a także do kontroli wykonywanej przez Komisję Nadzoru Finansowego i do kontroli skarbowej.
Po zawiadomieniu lub z zaskoczenia
Przedsiębiorcę o planowanym przeprowadzeniu w jego firmie kontroli należy powiadomić, i to z odpowiednim wyprzedzeniem. Taka jest zasada. Jak bowiem wynika z art. 79 ust. 4 ustawy postępowanie wszczyna się nie wcześniej niż po upływie siedmiu dni i nie później niż przed upływem 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia.
Aby zachować wymienione terminy, organ kontroli musi dysponować dowodem doręczenia zawiadomienia (np. zwrotne poświadczenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta