Kiedy mamy do czynienia ze świadczeniem złożonym
Dostawa elementów peryferyjnych do obsługi sprzętu medycznego, takich jak sterujący nim sprzęt komputerowy, nie jest świadczeniem pomocniczym dla dostawy samego sprzętu, nawet gdy elementy te są konieczne dla używania samego sprzętu.
Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 17 października 2012 r. (IPPP1/443-705/12-2/PR).
Spółka sprzedaje wyroby medyczne (w tym systemy medyczne), w skład których wchodzą części, które – choć same nie są wyrobem medycznym w myśl załącznika nr 3 do ustawy o VAT – są niezbędne dla działania całych systemów. Podane przez podatnika przykłady takich towarów obejmują sprzęt komputerowy, taki jak: dyski twarde, monitory, drukarki, myszy, klawiatury oraz oprogramowanie, jak również elementy systemów medycznych jak np. reduktor do azotu, lampy RTG, wsporniki do aparatów itp., czy wreszcie materace oraz pasy i gąbki stabilizacyjne konieczne dla unieruchomienia pacjenta na czas badania.
Przedmioty te są bezpośrednio związane z dostarczanym sprzętem, często są nieodzowne do jego użytku. Z tego względu, także na potrzeby podatkowe, ich dostawa powinna być traktowana jako część świadczenia złożonego obejmującego dostawę i instalację sprzętu i opodatkowana preferencyjną stawką 8...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta