Zima wolnocłowa
W Silvretta Arena trasy narciarskie prowadzą dawnymi szlakami przemytników.
W jasno oświetlonych wnętrzach eleganckich sklepów przy głównej ulicy Samnaun-Dorf – w jednym z najtrudniej dostępnych zakątków Alp – piętrzą się na półkach markowe alkohole, tytoń z całego świata, najlepsze słodycze, kosmetyki i perfumy. Można kupić tu też zegarki najsłynniejszych firm, biżuterię zaprojektowaną przez najbardziej wziętych designerów, a także najnowszy sprzęt sportowy. Ta dawna wiejska droga w małej osadzie, nad którą wznoszą się dokoła skalne górskie mury, to prawdopodobnie najwyżej położony (1800 m n.p.m.) trakt handlowy w Europie. A także jedyna, mająca ponad 100 lat, strefa wolnocłowa w Szwajcarii.
Ten handlowy górski raj z ponad 50 sklepami, w których markowe produkty można nabyć nawet o 40 proc. taniej niż na nizinach, powstał na starszym jeszcze fundamencie tradycji przemytniczych. Pasterską ścieżką, którą niegdyś kontrabanda z Tyrolu trafiała do szwajcarskiej Engandyny, prowadzi dziś jedna z najpiękniejszych tras zjazdowych transgranicznego szwajcarsko-austriackiego ośrodka narciarskiego Silvretta Arena. Z czerwonej „osiemdziesiątki", czyli dawnego szlaku przemytników, korzystają głównie narciarze wracający z austriackiej części areny do hoteli i pensjonatów po szwajcarskiej stronie.
W swej górnej części trasa przecina skalne rumowiska i pola śnieżne pod wierzchołkiem Palinkopfu (2864 m n.p.m.);...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta