Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Komu generalna dyrekcja udzieli wsparcia, a komu już nie będzie mogła pomóc

02 stycznia 2013 | Prawo i praktyka | Włodzimierz Głowacki
Włodzimierz Głowacki radca prawny, wspólnik  w Kancelarii prawniczej Włodzimierz Głowacki  i Wspólnicy sp.k.
źródło: Rzeczpospolita
Włodzimierz Głowacki radca prawny, wspólnik w Kancelarii prawniczej Włodzimierz Głowacki i Wspólnicy sp.k.

Spośród wskazanych adresatów specustawy tylko nieliczni w rzeczywistości skorzystają z możliwości ubiegania się o spłatę nieuregulowanych zobowiązań za drogowe roboty budowlane. Jest tak dlatego, że przewiduje ona szereg warunków, które muszą być spełnione, aby jej przepisy można było stosować

Celem specustawy (ustawa z 28 czerwca 2012 r. o spłacie niektórych niezaspokojonych należności przedsiębiorców, wynikających z realizacji udzielonych zamówień publicznych; weszła w życie 3 sierpnia 2012 r.) było stworzenie podstaw prawnych regulowania przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) niezaspokojonych należności wynikających z kontraktów zawartych/zawieranych w związku z realizacją zamówień publicznych na roboty budowlane dotyczące dróg publicznych.

W sensie społeczno-ekonomicznym chodziło o ograniczenie negatywnych skutków nieregulowania należności przez wykonawców (generalnych wykonawców) inwestycji drogowych wobec innych uczestników procesu inwestycyjnego >patrz ramka.

Warto zastanowić się, kto jest adresatem specustawy. Jakie podmioty mogą ubiegać się o spłatę niezaspokojonych należności?

Kto może dostać

Nowe przepisy miały być skierowane wyłącznie do podmiotów, których należności powstały z tytułu wykonywania umów związanych z określonym typem inwestycji. Chodzi o inwestycje publiczne w zakresie budowy dróg, realizowane przez GDDKiA w trybie ustawy Prawo zamówień publicznych (dalej ustawa p.z.p.). Należności związane z innymi inwestycjami realizującymi cele publiczne, jak również inwestycjami o podobnym charakterze realizowanymi na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9425

Wydanie: 9425

Spis treści
Zamów abonament