Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na konto bankowe, ale z opóźnieniem

02 stycznia 2013 | Prawo i praktyka | Elżbieta Sadło

Od grudnia 2012 r. prawo do refundacji części wynagrodzenia niepełnosprawnego zależy od formy przekazania mu pensji. Dopłaty nie odbierze już jednak niewielkie uchybienie w terminie poniesienia kosztów płacy

Od 1 grudnia 2012 r. obowiązują istotne zmiany w zakresie miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych.

Wprowadziła je ustawa z 28 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2012 r., poz. 986; dalej nowelizacja). Jej przepisy nakładają na pracodawców kolejne obowiązki warunkujące wypłatę dofinansowania.

Dotychczas przepisy ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm.; dalej ustawa o rehabilitacji) nie ograniczały pracodawcy co do formy, w jakiej powinien wypłacać niepełnosprawnym pracownikom wynagrodzenie, aby otrzymać miesięczne dofinansowanie z PFRON. Zatem mogli dokonywać tego zarówno przelewem na rachunek bankowy zatrudnionego, jak również gotówką w kasie firmy.

Przelew lub przekaz

Zmiany w tym zakresie wprowadza przepis art. 1 pkt 9 lit. a nowelizacji. Zgodnie z nim miesięczne dofinansowanie nie przysługuje pracodawcy, który nie przekaże pracownikowi niepełnosprawnemu pensji w odpowiedniej formie. W grę wchodzi wyłącznie:

- rachunek bankowy zatrudnionego,

- rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej,

- przesyłka na adres...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9425

Wydanie: 9425

Spis treści
Zamów abonament