Zaliczka za grudzień do 21 stycznia
Jeżeli przed terminem uregulowania daniny za ostatni miesiąc roku podatnik złoży zeznanie roczne, to może przesunąć płatność nawet do 30 kwietnia (w przypadku osób fizycznych) lub do 31 marca (w przypadku osób prawnych).
Agata Wysocka Dorota Kosacka
1 stycznia 2012 r. uległ zmianie termin wpłaty zaliczki na podatek dochodowy za ostatni miesiąc (kwartał) roku podatkowego. Do końca 2011 r. przedsiębiorcy oraz podatnicy uzyskujący przychody z najmu lub dzierżawy opodatkowane na zasadach ogólnych (których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym) byli zobowiązani dokonywać zapłaty zaliczki na podatek dochodowy za dany miesiąc do 20 dnia następnego miesiąca.
Wyjątek stanowiła zaliczka za grudzień, która opłacana była do 20 grudnia w wysokości zaliczki za listopad (odpowiednio: poprzedni kwartał). W praktyce oznaczało to konieczność opłacenia podwójnej zaliczki listopadowej. Styczeń natomiast był miesiącem, w którym nie było obowiązku zapłaty podatku dochodowego.
Taka regulacja prawna powodowała, że podatnicy, w celu wykazania możliwie najniższego dochodu, w listopadzie sięgali po różnorodne sposoby optymalizacji podatkowej. W konsekwencji powszechną praktyką stało się więc generowanie relatywnie wysokich kosztów w listopadzie, aby uniknąć nadmiernego obciążenia podatkowego w grudniu, a co za tym idzie zamrażania środków finansowych, do czasu złożenia rocznego rozliczenia i zwrotu podatku.
W faktycznej wysokości
Zgodnie z obecną regulacją prawną, która weszła w życie 1 stycznia 2012 r. zaliczka za ostatni miesiąc (lub za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta