Kiedy faktury korygujące in plus można rozliczać na bieżąco
Przepisy regulują tylko sposób ujmowania dokumentów zmniejszających obrót. Sądy coraz częściej uznają, że zmiana warunków sprzedaży po dniu jej dokonania, powodująca zwiększenie ceny, nie zawsze wymaga poprawiania deklaracji wstecz.
W praktyce obrotu gospodarczego niejednokrotnie dochodzi do sytuacji, w których następuje zmiana warunków pierwotnej sprzedaży, a co za tym idzie – konieczność wystawienia faktury korygującej. W dużej części przypadków zmiana ta podyktowana jest udzieleniem rabatu, zwiększeniem lub zmniejszeniem należności czy też zwyczajnie pomyłką.
Na udokumentowanie podwyższenia ceny sprzedaży oraz kwoty VAT wystawia się fakturę korygującą in plus. Zmniejszenie należności sprzedawca dokumentuje natomiast fakturą korygującą in minus. Ustawa o VAT reguluje jedynie sposób rozliczania tego drugiego rodzaju dokumentów. W konsekwencji sprzedawcy mają wątpliwości jak prawidłowo ująć w deklaracji podatkowej korekty zwiększające obrót.
Pomocne orzecznictwo
Jak zwykle w przypadkach niejednoznacznie uregulowanych w przepisach podatkowych, pomocna może być analiza orzecznictwa sądowego. Z ugruntowanej już linii orzeczniczej wynika, że moment wystawienia faktury korygującej in plus przez sprzedawcę uzależniony jest od powodu skorygowania obrotu. Sądy uznają bowiem, że istnieją dwa rodzaje faktur korygujących in plus.
Pierwsze to korekty wystawiane ze względu na błąd powodujący zaniżenie należności – przy czym błąd ten (przyczyna korekty) musi istnieć już w chwili wystawienia faktury pierwotnej. Chodzi tutaj o takie sytuacje jak:
- zastosowanie niewłaściwej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta