Jakie ryzyko w VAT powoduje konsolidacja spółek
Określenie w fakturze jako nabywcy firmy przejętej nie wyłącza prawa podmiotu przejmującego do odliczenia podatku naliczonego.
Konsolidacja spółek kapitałowych jest częstym zjawiskiem w obrocie gospodarczym. Bardzo popularną formą konsolidacji jest połączenie przez przejęcie, do którego zastosowanie mają odpowiednie przepisy kodeksu spółek handlowych (k.s.h.). Konsekwencją omawianego połączenia jest sukcesja uniwersalna praw i obowiązków oraz sukcesja podatkowa.
Oznacza to, że wszelkie prawa i obowiązki, również te wynikające z prawa podatkowego, przechodzą na spółkę przejmującą. Jednak praktyka gospodarcza pokazuje, że nie zawsze organy podatkowe poprawnie interpretują skutki podatkowe, jakie zachodzą w sytuacjach konsolidacyjnych.
W efekcie podatnicy nie są pewni, czy przysługuje im uprawnienie do odliczenia VAT z faktur wystawionych na spółki przejmowane po zarejestrowaniu przejęcia. Wątpliwości powoduje zróżnicowane podejście organów podatkowych i sądów do omawianego zagadnienia. Zmiany idące w dobrym kierunku zapowiadają najnowsze, korzystne dla podatników interpretacje podatkowe. Oznaczają bowiem, że organy podatkowe mają coraz większe zrozumienie dla realiów obrotu gospodarczego.
Sukcesja uniwersalna
Podstawowe regulacje dotyczące połączenia kapitałowych spółek handlowych metodą łączenia przez przejęcie zawiera art. 491 § 1 k.s.h. Typowe połączenie dokonuje się przez przeniesienie całego majątku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta