Co miesiąc inne rozliczenie składek od zlecenia
Jeśli zleceniobiorca w trakcie miesiąca podejmie lub zakończy inną działalność zarobkową, płatnik musi odpowiednio ustalić wysokość przychodu, który podlega składkom społecznym.
Osoba, która wykonuje umowę zlecenia i jest to jej jedyny tytuł do ubezpieczeń, objęta jest obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym, rentowymi, wypadkowym i zdrowotnym.
Gdy zlecenie nie jest jedyną pracą zarobkową tej osoby, ubezpieczenia emerytalne i rentowe nie zawsze są obowiązkowe. Dzieje się tak m.in. wtedy, gdy zleceniobiorca w innej firmie jest pracownikiem, a jego pensja jest równa co najmniej minimalnemu wynagrodzeniu. Wówczas umowa zlecenie objęta jest jedynie obowiązkiem opłacania składki zdrowotnej.
Informacja na starcie
Zawierając umowę zlecenia, płatnik musi ustalić, jakim ubezpieczeniom będzie podlegał zleceniobiorca. W odróżnieniu bowiem od umowy o pracę, umowa cywilna nie zawsze wiąże się z obowiązkiem opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Najlepiej żądać od zleceniobiorcy pisemnego oświadczenia, w którym wykaże on okoliczności, które mają wpływ na obowiązek ubezpieczeń.
Żadnymi ubezpieczeniami nie jest objęty zleceniobiorca, który jest uczniem lub studentem i nie ukończył 26 lat. Pozostałe osoby pracujące na podstawie umowy zlecenie powinny być zgłoszone do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego lub tylko do zdrowotnego.
Płatnik powinien dokonać takiego zgłoszenia w terminie siedmiu dni od dnia rozpoczęcia wykonywania umowy. Jeżeli zatrudniona osoba podlega ubezpieczeniom społecznym i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta