Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Urlopu na żądanie można odmówić tylko w szczególnych okolicznościach

02 stycznia 2013 | Prawo i praktyka

Pracownik ma prawo do czterech dni wolnego w roku bez wcześniejszych uzgodnień z szefem. Ten musi go udzielić, chyba że zagrożone jest dobro lub mienie firmy.

- Mój pracodawca uważa, że nie musi udzielić mi urlopu na żądanie, tak samo jak może odmówić zgody na normalny wniosek urlopowy, złożony przeze mnie wcześniej. Czy tak rzeczywiście jest, że mimo mojego podania o dzień wolnego na żądanie złożonego przez telefon, pracodawca może mi go nie udzielić? – pyta czytelnik.

Wielu pracodawców wciąż uważa, że tzw. urlopu na żądanie, tak samo jak normalnego urlopu wypoczynkowego, może nie udzielić. Nie jest to jednak właściwe stanowisko.

Przedmiotową kwestię reguluje art. 1672 kodeksu pracy. Zgodnie z nim pracodawca ma obowiązek– na żądanie pracownika – udzielić mu urlopu we wskazanym przez niego terminie. Co do zasady nie może więc odmówić podwładnemu. Przy czym w ciągu roku są to maksymalnie cztery dni.

Wiążący...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9425

Wydanie: 9425

Spis treści
Zamów abonament