Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawne konsekwencje autoplagiatu

02 stycznia 2013 | Prawo | Jakub Michał Doliński
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita

Czy autor, który dopuszcza się kryptopowielania swoich prac, może ponieść jakąkolwiek odpowiedzialność – analizuje prawnik.

Pojęcie autoplagiatu można ująć jako wykreowanie mylnego wrażenia co do oryginalności własnego utworu względem swych poprzednich, w rzeczywistości kopiowanych dzieł. Czyn taki nie został określony stricte w ustawie o prawie autorskim. Czy dopuszczenie się kryptopowielania swoich prac nie będzie pociągało za sobą żadnych konsekwencji prawnych?

Czy autoplagiat jest formą plagiatu?

Choć samo  słowo „plagiat" nie pojawia się ani razu w polskiej ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych, to znaczenie tego pojęcia definiuje art. 115 ust 1 cytowanego aktu jako przywłaszczenie sobie albo wprowadzenie w błąd co do autorstwa lub części cudzego utworu. Przepis ten wskazuje na wprowadzanie w błąd co do autorstwa oraz na kontekst cudzego dzieła, na podstawie czego można uznać, że autoplagiat nie stanowi żadnej odmiany plagiatu w rozumieniu prawa autorskiego. Nie znaczy to jednakże, że jest jednocześnie w zgodzie z literą prawa.

Najczęściej występującym przejawem autoplagiatu jest jego forma literacka, występująca wprost jako bezpośrednie samopowtórzenie (autoplagiat jawny) lub poprzez uporządkowanie skopiowanych fragmentów własnego tekstu w nieznacznie odmienną narrację (autoplagiat ukryty). Tak powstały materiał jest przekazywany do publikacji kolejnemu wydawcy, nieświadomemu faktu, że identyczny lub w niewielkim stopniu przekształcony tekst tego samego autora był już...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9425

Wydanie: 9425

Spis treści
Zamów abonament