Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak ustalić wysokość pieniężnej kary porządkowej

02 stycznia 2013 | Prawo i praktyka | Marek Rotkiewicz

Niesumienne wykonywanie obowiązków służbowych może oznaczać uszczerbek w kieszeni zatrudnionego. Sankcja za nieusprawiedliwioną absencję w firmie nie przekroczy równowartości dniówek, w których pracownika nie było.

- Pracownik bez usprawiedliwienia nie stawił się do pracy. Był nieobecny przez jeden dzień w grudniu 2012 r. Nie zwalniamy go dyscyplinarnie, ale chcemy nałożyć maksymalną możliwą karę porządkową. W jaki sposób ustalić jej wysokość i należne za grudzień wynagrodzenie?

Osoba ta zarabia 3000 zł stałej pensji miesięcznej, otrzymuje premie miesięczne w zmiennej wysokości, niekiedy dodatki za pracę w porze nocnej (nie pracuje jednak regularnie w nocy - zwykle jest to maksymalnie 16 do 24 godzin miesięcznie). W październiku przez pięć dni roboczych była na urlopie bezpłatnym, w grudniu przez tydzień na zwolnieniu lekarskim. Pracuje w zmianowym systemie czasu pracy, każdego dnia po osiem godzin. Jak to obliczyć? – pyta czytelnik.

Nieusprawiedliwiona nieobecność stanowi ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9425

Wydanie: 9425

Spis treści
Zamów abonament