Przekształcenie spółki kapitałowej w osobową może okazać się korzystne
Zmiana formy prawnej prowadzonej działalności ze sp. z o.o. na jawną pozwala między innymi na zmniejszenie obciążeń podatkowych związanych z wypłatą dywidendy
Przekształcenie spółki kapitałowej w spółkę osobową pozwala zmniejszyć obciążenia podatkowe. W zależności od tego, w jaką spółkę osobową zostanie przekształcona spółka kapitałowa, korzyści mogą być odpowiednio większe lub mniejsze. Trzeba mieć jednak na uwadze możliwość powstania przychodu z niepodzielonych zysków przekształcanej spółki kapitałowej. Nie należą do nich jednak zyski przekazane na kapitał zapasowy i kapitały rezerwowe w spółce z o.o.
Zarówno spółki osobowe (jawne, partnerskie, komandytowe i komandytowo-akcyjne) jak i spółki kapitałowe (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjne) są spółkami handlowymi, tworzonymi na podstawie przepisów kodeksu spółek handlowych. Na przykładzie przekształcenia spółki z o.o. w spółkę jawną można wykazać korzyści podatkowe, wynikające z takiego przekształcenia.
Korzyści te mogą wystąpić w sytuacji, gdy wspólnicy spółki jawnej będą opodatkowani liniowym podatkiem od dochodu według stawki 19 proc. Wówczas istnieje możliwość zmniejszenia obciążeń podatkowych, związanych z wyeliminowaniem podatku do dywidendy. W odróżnieniu do spółki z o.o., spółka jawna nie wypłaca bowiem dywidendy, lecz dzieli przychody i koszty proporcjonalnie na wspólników. Dochód jest opodatkowany tylko raz, u...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta