Jak rozliczyć wydatki poniesione na porady i konsultacje specjalistów
Usługi doradcze, związane z ogólnym funkcjonowaniem spółki, służą zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów, nie wykazują jednak związku z jej konkretnym przychodem. Należy je uznać za koszty pośrednie, podlegające rozliczeniu w dniu, na który zostały ujęte w księgach rachunkowych
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 26 lutego 2013 r. (II FSK 1044/12).
Sprawa dotyczyła spółki, która, dążąc do rozwoju, zawarła umowę na usługi doradcze. Celem umowy było przygotowanie informacji o jej pozycji na rynku. Spółka zwróciła się więc z zapytaniem, czy wydatki z tytułu tej umowy mogą zostać uznane za koszt uzyskania przychodów (dalej: KUP) oraz czy powinna ona zaliczyć je do KUP jako koszt pośredni w rozumieniu art. 15 ust. 4d ustawy o CIT.
Zdaniem spółki, wydatki z tytułu omawianej umowy można zaliczyć do KUP, ponieważ są one związane z jej ogólnym funkcjonowaniem, bez względu na to czy nastąpi w przyszłości podwyższenie kapitału, czy też nie. Opinia doradcy będzie bowiem niezbędna dla podjęcia decyzji o wyborze najbardziej efektywnego źródła pozyskiwania kapitału.
W związku z tym wydatki poniesione na wynagrodzenie za sporządzenie opinii można zaliczyć do KUP, traktując je jako koszty pośrednie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta