Likwidacja składnika na niekorzyść podwładnego
Decyzja pracodawcy o zaprzestaniu wypłaty nagrody rocznej to dla pracownika sygnał, że za czas choroby otrzyma zasiłek w niższej wysokości. Nie musi się o to martwić, gdy ten składnik zostanie zmieniony na inny
Zdarza się, że pracodawca podejmuje decyzję o zaprzestaniu wypłacania jakiegoś składnika wynagrodzenia. Może tu chodzić właśnie o premię roczną. Ma to przełożenie na sposób ustalania, a co za tym idzie – na wysokość podstawy wymiaru zasiłku. Pomija się w niej bowiem składniki wynagrodzenia, które przysługiwały tylko do określonego terminu, a także te, których wypłaty zaprzestano wskutek zmiany obowiązujących w firmie zasad płacowych (art. 41 ust. 2 i 3 ustawy zasiłkowej).
Jeżeli więc na podstawie wewnątrzzakładowych przepisów płacowych zaprzestano wypłaty premii rocznej od określonej daty, to podstawę wymiaru zasiłku przysługującego od tego dnia ustala się z pominięciem wcześniej wypłacanej premii.
Krótka przerwa nie ratuje
Powyższą zasadę należy stosować nawet wtedy, gdy przerwa między okresami kolejnych absencji zdrowotnych pracownika była krótsza niż trzy miesiące. Jak wynika z art. 43 ustawy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta