Kwiatek, a może huczna zabawa, czyli jak czcimy w pracy Dzień Kobiet
Choć 8 marca jako święto wszystkich pań kojarzy się bardziej z przeszłością i goździkiem, to wielu szefów nadal wręcza pracownicom symboliczne upominki. Nie zawsze trzeba potrącać od nich składki na ZUS
Czasem jednak taki podarunek oznacza powstanie przychodu ze stosunku pracy, a zatem konieczność potrącenia podatku i składek na ZUS. Zależy to jednak od tego, czy chodzi o kawałek ciasta w godzinach pracy, wejściówkę do kina czy huczny bal.
Co wynika z przepisów
Podatkowa definicja przychodów ze stosunku pracy wchłonie praktycznie wszystko, co dostaniemy od pracodawcy z tego tytułu, że dla niego pracujemy. Co do zasady, wszelkie świadczenia pieniężne bądź niepieniężne, nieodpłatne lub odpłatne częściowo, uzyskane od pracodawcy stanowią u pracownika przychód ze stosunku pracy. Nie ma tu znaczenia, czy jest to prezent okolicznościowy, wsparcie socjalne czy zapłata za wykonaną pracę.
Przychodem ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych są więc wszelkie wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy lub stosunku pokrewnym.
Przychodami podatnika są otrzymane lub postawione do jego dyspozycji w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Jako „nieodpłatne świadczenia" uznaje się zdarzenia gospodarcze i prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu, lub te wszystkie zdarzenia prawne i gospodarcze w działalności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta