Podzieleni możemy przegrać
O szansach na wojskowe kontrakty, argumentach za konsolidacją zbrojeniówki, a także planach rozwoju i eksportu polskiego uzbrojenia – mówi prezes Bumaru w rozmowie ze Zbigniewem Lentowiczem.
Rz: Manewr błyskawicznej konsolidacji całej państwowej zbrojeniówki z Bumarem i budowania narodowego koncernu obronnego nie wypalił. Ma pan poczucie przegranej ?
Z tego co wiem, rząd jednoznacznie opowiada się za budową narodowego koncernu obronnego, dyskutowana jest jedynie kwestia harmonogramu. Ja osobiście cieszę się z takiej decyzji. Zawsze uważałem, że należy dążyć do maksymalnej integracji przemysłu. Tą drogą poszedł świat, nawet silniejszy i bogatszy od nas Zachód, bo to skala, potencjał, daje w branży zbrojeniowej przewagę. Tylko zintegrowany polski holding miałby szansę w ciągu pięciu lat dołączyć do dziesiątki największych koncernów obronnych Europy.
Na razie musi jednak Bumarowi wystarczyć zawieszenie broni i ułożenie się z Hutą Stalowa Wola w sprawie odpowiedzialności za największe programy zbrojeniowe...
Z HSW od lat współpracujemy. Już teraz wkład Bumaru w produkcję haubic Krab, sztandarowego produktu huty, jest znaczny. Dostarczamy do tej broni podwozia. Teraz pogłębimy te relacje: będziemy wspierać hutę jako lidera konsorcjum odpowiedzialnego za tworzenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta