Ważny jest aktualny wymiar czasu pracy
Gdy pracownik otrzymał trzynastkę za okres, kiedy pracował na inny etat, jej wysokość trzeba odpowiednio przeliczyć do aktualnego wymiaru czasu pracy
W razie zmiany umowy o pracę, która polega na zmniejszeniu lub zwiększeniu wymiaru czasu pracy, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego ustala się biorąc pod uwagę wynagrodzenie ustalone dla nowego etatu.
Zasada ta ma zastosowanie wtedy, gdy taka zmiana nastąpiła w miesiącu, w którym pracownik stał się niezdolny do pracy lub w miesiącach wcześniejszych, z których nalicza się wysokość zasiłku (art. 40 ustawy zasiłkowej).
Reguła ta ma odpowiednie przełożenie na uwzględnianie premii rocznej w podstawie wymiaru zasiłku. Wskazuje bowiem na konieczność przeliczenia wypłaconej kwoty do aktualnego wymiaru czasu pracy. Sposób tego przeliczenia zależy od tego, czy etat zmienił się:
- po zakończeniu roku poprzedzającego niezdolność do pracy, czy też
- w trakcie roku poprzedzającego tę absencję.
Właściwy mnożnik
Jeżeli wymiar czasu pracy zmienił się w roku, w którym pracownik...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta