Inwestor musi rozebrać budynek, gdy tak zdecyduje inspektor nadzoru
Jeżeli obiekt został wzniesiony niezgodnie z przepisami, to podlega wyburzeniu. Za niewykonanie tego obowiązku grozi kara nawet do dwóch lat pozbawienia wolności
Wiosna to czas, w którym inwestorzy najczęściej decydują się na rozpoczęcie inwestycji budowlanych. Zanim przystąpią do działań powinni jednak pamiętać nie tylko o tym, żeby kupić potrzebne materiały i wybrać ekipę budowlaną, ale o dokładnym wypełnieniu wszystkich procedur. Niedociągnięcia w tym zakresie mogą być dla nich bardzo kosztowne.
Nadal – pomimo wielu propozycji zmian - prawo budowlane wymaga do rozpoczęcia większości inwestycji pozwolenia na budowę lub zgłoszenia. W zdecydowanej większości przypadków pozwolenie takie wydaje właściwy miejscowo starosta. W jego urzędzie dokonać należy zgłoszenia zamiaru rozpoczęcia określonej inwestycji np. budowy ogrodzenia działki od strony drogi.
Inwestor, właściciel lub zarządca dokonują rozbiórki budynku i uporządkowania terenu na swój koszt
Inwestor, który nie dopełni tego obowiązku i choćby tylko rozpocznie budowę lub wybuduje obiekt bez wymaganego pozwolenia albo zgłoszenia bądź też mimo wniesienia sprzeciwu przez właściwy organ, dopuszcza się samowoli budowlanej. Można ją oczywiście zalegalizować, ale wymaga to dopełnienia ściśle określonych przez prawo budowlane formalności.
Konieczne jest np. sporządzenie projektu budynku, dostarczenie zaświadczenia wójta, burmistrza lub prezydenta miasta o zgodności budowy z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta