Ile trzeba zapłacić za bezumowne korzystanie z nieruchomości
Właściciel powinien dochodzić od posiadacza takiej kwoty, którą musiałby on uiścić właścicielowi, gdyby jego posiadanie opierało się na prawie. Zasadniczo sumę tę wyznaczają średnie stawki rynkowe
Właściciel może z wyłączeniem innych osób korzystać z rzeczy i rozporządzać nią. To sformułowanie art. 140 Kodeksu cywilnego, nakłada na osoby trzecie obowiązek biernego poszanowania cudzego prawa własności. Jeżeli wbrew temu obowiązkowi nastąpi naruszenie prawa własności, właściciel może uruchomić stosowne roszczenia ochronne.
Typ roszczenia
Przepisy Kodeksu cywilnego przewidują ochronę własności właściciela w przypadku naruszenia jego prawa. Podstawowymi roszczeniami przysługującymi właścicielowi, są roszczenia windykacyjne (art. 222 § 1 k.c.) i negatoryjne (art. 222 § 2 k.c.).
Znajdują one zastosowanie w przypadku trwałego wkroczenia przez osobę nieuprawnioną w sferę cudzej własności, rozumianego jako całkowite pozbawienie właściciela władztwa nad jego rzeczą lub powtarzające się naruszenia uprawnień właściciela bez pozbawienia go władztwa nad rzeczą.
Realizacja tych roszczeń ma na celu przywrócenie zgodnego z prawem stanu wyłącznego posiadania i korzystania z rzeczy przez jej właściciela. Jednak nie dotyczą one w pełni całości powstałych rozliczeń. Stan bezprawnego władania cudzą rzeczą powoduje dodatkowy problem wzajemnych rozliczeń właściciela i posiadacza rzeczy – chodzi o tzw. roszczenia uzupełniające.
Majątkowy interes właściciela wymaga uzyskania rekompensaty od posiadacza za korzystanie z rzeczy, pobieranie pożytków, jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta