Jak można sprzedawać kamienie szlachetne
Czy potrzebna jest koncesja
- Jakie są warunki rozpoczęcia działalności gospodarczej polegającej na imporcie oraz obrocie kamieniami szlachetnymi
Prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na imporcie oraz obrocie kamieniami szlachetnymi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, nie jest uwarunkowane obowiązkiem uzyskania zezwolenia lub koncesji. Art. 75 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (DzU z 2010 r., nr 220, poz. 1447 z późn. zm.; dalej: s.d.g.), wymienia rodzaje działalności wymagające uzyskania zezwolenia. Art. 46 s.d.g. wskazuje obszary działalności objęte obowiązkiem uzyskania koncesji. Przepisy nie wymieniają importu i obrotu kamieniami szlachetnymi.
Zgodnie z regulacją ustawy z 1 kwietnia 2011 r. prawo probiercze (DzU z 2011 r., nr 92, poz. 529), rejestracja kamienia szlachetnego nie jest wymagana. Natomiast na podstawie art. 4 ustawy Prawo probiercze, co do zasady wyroby z metali szlachetnych mogą być wprowadzane do obrotu i być przedmiotem obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli spełniają co najmniej jeden z następujących warunków:
- są oznaczone:
– polskimi cechami probierczymi,
– cechami probierczymi, których obowiązek uznawania wynika z wiążących Rzeczpospolitą Polską umów międzynarodowych,
– cechami probierczymi, na podstawie których dopuszczono wyroby z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta