Dofinansowanie ferii dzieci pracowników czasem bez podatku
Nie każda dopłata do wypoczynku najmłodszych może korzystać ze zwolnienia. Aby tak się stało, rodzic musi przedstawić dokument, z którego będą wynikały informacje pozwalające na jego zastosowanie. Tylko wtedy szef nie potrąci daniny
To na rodzicach – jako składających wniosek o dofinansowanie wypoczynku dziecka – spoczywa obowiązek udowodnienia prawa do zwolnienia z podatku. Warunki, jakie muszą być spełnione, określa szczegółowo art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o PIT.
Wynika z niego, że wolne od podatku są dopłaty do wypoczynku zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie, w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk, w tym również połączonych z nauką, pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych, oraz przejazdów związanych z tym wypoczynkiem i pobytem na leczeniu – dzieci i młodzieży do 18 lat.
Dopłaty z funduszu socjalnego oraz zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, a także dokonywane zgodnie z odrębnymi przepisami, wydanymi przez właściwego ministra, korzystają ze zwolnienia niezależnie od ich wysokości, a gdy są z innych źródeł – do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 760 zł.
Liczy się forma
Aby dopłata do zimowiska dzieci była zwolniona z PIT, wypoczynek musi być zorganizowany przez podmiot prowadzący działalność w tym zakresie. Nie każdy zatem wyjazd będzie uprawniał do zwolnienia. Wyjazd musi być zorganizowany w odpowiedniej formie (czyli takiej, która nie odbiega od wymienionej w ustawie o PIT, mówiącej o wczasach, koloniach,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta