Czy odszkodowanie za wydanie towaru innego niż umówiony jest kosztem
Jeśli rekompensata wynika z nienależytego wykonania zobowiązania, to firma ma możliwość uwzględnienia jej w rachunku podatkowym
W kontekście wszelkiego rodzaju odszkodowań oraz kar umownych wypłacanych kontrahentom w następstwie określonych zdarzeń, trzeba mieć na uwadze treść art. 16 ust. 1 pkt 22 ustawy o CIT. Wyłącza on z kosztów uzyskania przychodów kary umowne i odszkodowania z następujących trzech tytułów, tj.:
1) wad dostarczanych towarów, robót i usług,
2) zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad,
3) zwłoki w usunięciu wad towarów albo wykonanych robót i usług.
Podstawą obciążenia karą (odszkodowaniem) może być zarówno postanowienie wynikające z treści umowy, dające możliwość dochodzenia kary umownej, jak i wynikająca z prawa cywilnego zasada odpowiedzialności ex contractu.
Uwaga! Określone kategorie kar umownych i odszkodowań ustawodawca wprost wyłączył z pojęcia kosztów uzyskania przychodów. Konieczna jest więc analiza, z jakim...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta