Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak długo trzeba przechowywać dowody, kwity i zaświadczenia

08 marca 2013 | Prawo i praktyka | Dagmara Turyk
Dagmara Turyk menedżer w Dziale  Prawnopodatkowym PwC
źródło: Rzeczpospolita
Dagmara Turyk menedżer w Dziale Prawnopodatkowym PwC

Ze zniszczeniem dokumentów, w stosunku do których upłynął już termin przedawnienia, warto się powstrzymać kilka miesięcy. Archiwizować można elektronicznie, więc nie wiąże się to z zajmowaniem powierzchni biurowej

Zgodnie z art. 32 i 86 ordynacji podatkowej, płatnicy (podatnicy) i inkasenci są obowiązani przechowywać dokumenty związane z poborem lub inkasem podatków do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania.

Co do zasady, zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Innymi słowy, zobowiązanie podatkowe (np. w VAT), którego termin płatności przypada 25 marca 2013 roku, ulegnie przedawnieniu dopiero z końcem 2018 roku.

W praktyce oznacza to, że w ciągu prawie sześciu lat od zaistnienia zdarzenia wywołującego konsekwencje podatkowe, podatnicy zobowiązani są do przechowywania dokumentacji w tym zakresie. Oznacza to również, że w tym terminie możemy się spodziewać kontroli lub czynności sprawdzających ze strony urzędu skarbowego.

Podobne terminy są w odniesieniu do przechowywania dokumentów. Co do zasady, dokumenty należy przechowywać do momentu przedawnienia zobowiązań. Możemy więc tutaj zauważyć zbieżność dwóch terminów – przedawnienie zobowiązania i czas przechowywania dokumentacji.

Ma to zagwarantować podatnikom, ale również organom podatkowym, możliwość kontroli dokumentacji w całym okresie biegu przedawnienia. Te same, co do zasady, terminy pozwalają uniknąć sytuacji, gdzie urząd skarbowy chciałby dokonać kontroli za okres, który jeszcze nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9481

Wydanie: 9481

Spis treści

Moje Podróże

Zamów abonament