Kwota utraconego wadium nie jest kosztem uzyskania przychodu
Jeżeli firma zwyciężyła w przetargu, a następnie wycofała się z umowy, to nie może odliczyć od przychodu sumy, którą wcześniej wpłaciła jako zabezpieczenie
Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Łodzi z 8 stycznia 2013 r. (IPTPB3/423- -367/12-2/GG).
Wnioskodawca (dalej również jako „spółka") wziął udział w przetargu na zakup maszyn produkcyjnych i sprzętu laboratoryjnego. Zgodnie z regulaminem, przed przystąpieniem do przetargu spółka uiściła należne wadium. Po wygraniu przetargu przez spółkę odebrała ona sprzęt laboratoryjny i wpłaciła za niego umówioną cenę. Jeżeli chodzi o maszyny produkcyjne, to w międzyczasie okazało się, że oprócz kosztów zakupu spółka będzie musiała dodatkowo ponieść koszty demontażu i remontu maszyn. Ponadto, klienci, dla których spółka miałaby produkować towary, wykorzystując nabyte maszyny, wycofali swoje zamówienia.
W tej sytuacji, kierując się względami ekonomicznymi i chcąc uniknąć zbędnych kosztów, wnioskodawca podjął decyzję o rezygnacji z zakupu maszyn i w konsekwencji utracił część wadium, przypadającą na nieodebrane maszyny produkcyjne.
Zdaniem spółki, w przedstawionym stanie faktycznym utracona część...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta