Uczelnie idą do przodu
Polska Komisja Akredytacyjna chwali szkoły wyższe za postępy w jakości nauczania.
Dotarliśmy do sprawozdania instytucji, która odpowiada za ocenę jakości kształcenia w Polsce.
– Stan polskiego szkolnictwa wyższego jest zdecydowanie lepszy niż kilka lat temu – mówi „Rz" prof. Marek Rocki, szef Polskiej Komisji Akredytacyjnej, która podsumowała 2012 r.
Wynika z niego, że negatywne lub warunkowe oceny otrzymało niewiele kierunków – w sumie ok. 4 proc.
Okazuje się natomiast, że uczelnie mają problem z formułowaniem nowych kierunków studiów.
W 2011 r. zostały w ramach Krajowych Ram Kwalifikacyjnych wprowadzone na nowo sposoby pozyskiwania uprawnień do kształcenia. Spośród 202 wniosków skierowanych w tej sprawie do Komisji, prawie połowa została zaopiniowana negatywnie.
Międzynarodowo
W 2012 r. PKA w ramach tzw. oceny programowej, skontrolowała ponad 250 kierunków studiów. Tylko 2 proc. z nich zostało ocenionych negatywnie, tyleż samo otrzymało ocenę warunkową. W 146 przypadkach przyznano oceny pozytywne, a w 5 wyróżniające. Statystyki pokazują też jeszcze jedną tendencję. W aż 63 przypadkach Komisja musiała odstąpić od kontroli. Przyczyną tego jest coraz częstsze zawieszanie bądź likwidowanie kierunków...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta