Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zaległe wakacje do wykorzystania w pierwszej kolejności

08 marca 2013 | Prawo i praktyka | Tomasz Poznański

Pracownicy, którzy nie wykorzystali w terminie przysługującego urlopu wypoczynkowego, powinni zadbać o to, aby szef udzielił go w pierwszej kolejności

Pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Ustawodawca pozwala podzielić go na części, z tym, że co najmniej jedna z nich powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. W praktyce nie każdy ma sposobność wykorzystać całe wakacje w roku kalendarzowym. Kodeks pracy jest tu nadal elastyczny i pozwala udzielić pracownikowi urlopu za poprzedni rok do 30 września roku następnego.

Na kłopoty ekwiwalent

Podwładni, którzy nie wybiorą przysługującego urlopu, mogą otrzymać ekwiwalent pieniężny, ale tylko wtedy, gdy wakacji nie otrzymają z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy (art. 171 § 1 k.p.). Jeśli pracownik ma wieloletnie zaległości urlopowe na koniec zatrudnienia, może się okazać, że nie dostanie pełnego ekwiwalentu.

Zgodnie z art. 291 § 1 k.p. roszczenia ze stosunku pracy przedawniają się z upływem trzech lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Przepis ten stosuje się też do ekwiwalentu za urlop. Jego wymagalność...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9481

Wydanie: 9481

Spis treści

Moje Podróże

Zamów abonament