Jak zwiększyć swoją emeryturę
Emeryci mogą ubiegać się o przeliczenie świadczenia. Dla kogo adresowane jest to rozwiązanie? Głównie dla dorabiających. Ci, którzy zakończyli pracę przed 2009 rokiem, mogą składać wniosek o drugą emeryturę
Wiemy już, że waloryzacja nie zapewni w najbliższym czasie, tak jak było w latach ubiegłych, istotnego wzrostu świadczeń. W tej sytuacji dla osób, które otrzymują już świadczenia z ZUS, pozostają inne sposoby na poprawę swojej sytuacji materialnej. Podstawowym – jest dorabianie.
Trzeba pamiętać, że nieco inaczej ZUS przeliczy świadczenie osobom, które otrzymują tzw. starą emeryturę (z kwotą bazową i okresami składkowymi i nieskładkowymi), a inaczej tym, które mają ją naliczaną w kapitałowy sposób, czyli ze składek i kapitału początkowego zgromadzonych na indywidualnym koncie.
Przypomnijmy, że ZUS oblicza emeryturę na tzw. dotychczasowych zasadach, po pierwsze – osobom urodzonym przed 1 stycznia 1949 r. Po drugie – tym, które urodziły się w latach 1949–1968, które mają prawo do tzw. wcześniejszych emerytur.
Co z pozostałymi? Otrzymują nową emeryturę, wyliczaną na podstawie zgromadzonego kapitału i statystycznej wartości średniego dalszego trwania życia.
Poniżej przedstawiamy 7 sposobów na podniesienie świadczenia.
1. Pracujesz – przeliczaj
Stara emerytura wyliczana przez ZUS składa się z trzech części:
- tzw. część socjalna świadczenia, tj. 24 proc. kwoty bazowej. W tym roku część ta wynosi 739,40 zł
- po 1,3 proc. podstawy wymiaru za każdy rok okresów składkowych
- po 0,7...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta