Uczeń rozliczy korepetytora z ZUS
Nauczyciela udzielającego lekcji na podstawie zlecenia musi rozliczyć z ZUS i urzędem skarbowym podopieczny. Z kolei świadczenie tej usługi na podstawie umowy o dzieło jest ryzykowne
- Chciałbym rozliczać korepetycje jako działalność oświatową wykonywaną osobiście, a nie w ramach firmy. Czy przy takiej działalności należy opłacać składki ZUS? – pyta czytelnik.
Korepetycje, niezależnie od tego, z jakiego przedmiotu miałyby być prowadzone (z języka obcego, matematyki czy z innego przedmiotu), można realizować w ramach działalności wykonywanej osobiście – na podstawie umowy cywilnoprawnej. Ten rodzaj jest przewidziany tylko dla osób, które nie trudnią się udzielaniem korepetycji w sposób stały i zorganizowany.
Jeśli bowiem ktoś tak właśnie wykonuje działalność zarobkową, to w świetle ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (DzU z 2010 r. nr 220, poz. 1447 ze zm.) prowadzi działalność gospodarczą.
Kłopot dla słuchacza Jeśli korepetytor chce udzielać lekcji na podstawie umów-zlecenia, to powinien zdawać sobie sprawę z tego, ilu obowiązków przysporzy własnemu uczniowi. W takiej sytuacji to korzystający z korepetycji jako zleceniodawca musiałby:
- zgłosić swojego korepetytora do ZUS, obliczać i odprowadzać za niego składki, składać za niego imienne raporty miesięczne i deklaracje rozliczeniowe,
- obliczać i odprowadzać za niego do urzędu skarbowego zaliczkę na podatek dochodowy, a po zakończeniu roku sporządzić i wysłać PIT-11 (art. 41 ust. 1, art. 42 ust. 2 pkt 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta