Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Telekomy w Europie coraz słabsze

08 marca 2013 | Ekonomia | Urszula Zielińska
Akcje czterech z pięciu największych europejskich grup zostały mocno przecenione, gdy firmy te rewidowały prognozy i cięły dywidendy.
źródło: Rzeczpospolita
Akcje czterech z pięciu największych europejskich grup zostały mocno przecenione, gdy firmy te rewidowały prognozy i cięły dywidendy.

Wielka piątka operatorów szuka sposobu na odwrócenie niekorzystnych trendów, przez które ich wartość zmalała o jedną trzecią w 6 lat.

– Najgorsze już za nami - mówił Stephan Richard, prezes France Telecom cytowany przez „Financial Times" tuż przed otwarciem tegorocznych targów branży telekomunikacyjnej w Barcelonie.

Faktycznie, trudno sobie wyobrazić, aby europejscy operatorzy, szczególnie o korzeniach państwowych, czyli dawni monopoliści, mogli popaść w jeszcze większe tarapaty. W ciągu 6 lat, przychody  czterech telekomów z tzw. Wielkiej Europejskiej Piątki (E5) na rynkach Starego Kontynentu skurczyły się o 23 proc., czyli o około 34 mld euro  Z szacunków „Rz" wynika, że ze 148 mld euro przychodów, jakie w 2006 r. odnotowały łącznie telekomy – niemiecki, francuski, włoski i hiszpański, w końcu ubiegłego roku zostało 114 mld euro. Tylko jeden członek E5 odnotował w tym czasie wzrost wpływów - brytyjski Vodafone.

Zyski gigantów wypracowywane w Europie także spadały, choć trudno ocenić jak szybko z powodu zmian, jakie zaszły w sposobie prezentacji danych. Czytając zestawienia literalnie można by stwierdzić, że France Telecom i hiszpańska Telefónica zarabiają dziś o 33 proc. mniej niż w 2006 r.

Duży wpływ na pogorszenie sytuacji gigantów ze Starego Kontynentu miały – i dalej – regulacje. Monopoliści stacjonarni są zmuszeni udostępniać sieci konkurentom na zasadach hurtowych. Operatorzy mobilni zostali...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9481

Wydanie: 9481

Spis treści

Moje Podróże

Zamów abonament