To rodzic decyduje o sposobie wykorzystania wolnego
Dwóch dni na opiekę nad dzieckiem nie trzeba wziąć naraz. Można je podzielić. Wolno to zrobić zarówno pracującej matce, jak i pracującemu ojcu, po jednym dniu
- Pracownik wystąpił o jeden dzień wolny na opiekę nad małoletnim dzieckiem. Czy mogę go udzielić, skoro z kodeksu pracy wynika, że zwolnienie to powinno być udzielane jednorazowo w wymiarze dwóch dni? A jeśli tak, to jak je rozpisać w drukach rozliczeniowych? Czy takie wolne przysługuje także wtedy, gdy drugi rodzic dziecka nie pracuje? – pyta czytelnik.
Dwa dni wolne przysługujące z tytułu opieki nad dzieckiem w wieku do lat 14 wolno wykorzystać zarówno w jednym ciągu, jak i w dwóch częściach – po jednym dniu. Prawa do wolnego nie pozbawia obecność drugiego rodzica w domu.
Chodzi tu o dwa płatne dni wolne, do których ma prawo każdy pracownik wychowujący dziecko w wieku do 14 lat. To uprawnienie wynika z art. 188 k.p. Wbrew temu, co pisze czytelnik, w przepisie tym nie ma jednak mowy o tym, że przysługujące dni wolne trzeba wykorzystać jednorazowo, tak jak urlop ojcowski. To pracownik...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta