Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ciotka rewolucji moralnej

16 marca 2013 | Plus Minus | Filip Memches
autor zdjęcia: Robert Pałka
źródło: Forum/Fotos-Art
W kuluarach Kongresu Kobiet z performerką Joanną Rajkowską  (w tle – aktorka Krystyna Janda)
autor zdjęcia: Krzysztof Kuczyk
źródło: Forum
W kuluarach Kongresu Kobiet z performerką Joanną Rajkowską (w tle – aktorka Krystyna Janda)

Agnieszka Holland podjęła walkę z patriarchatem, polskim nacjonalizmem 
i wszystkimi zjawiskami, które – według niej 
– prześladują człowieka ze względu na jego narodowość, wyznanie, orientację seksualną.

Temat okładkowy jednego z lutowych wydań „Newsweeka" – znana reżyser nie zagłosuje już na Platformę Obywatelską, bo partia ta nie przeforsowała w parlamencie ustawy o związkach partnerskich. W środku zdjęcie, jak się dowiadujemy z podpisu, „rodzinne", czyli matka Agnieszka Holland z córką Katarzyną Adamik i jej partnerką Olgą Hajdas. Niecały rok wcześniej Adamik dokonała coming outu. Teraz do akcji wkracza Holland. Obok zdjęcia rozmowa, o której będzie jeszcze w Polsce głośno.

Warunkiem powodzenia każdej rewolucji jest mocne świadectwo. Nikt nie zgodzi się poprzeć radykalnej zmiany, jeśli nie będzie wiedział, co ona oznacza. Żeby zdecydować się na skok w nieznane, muszą być ku temu jakieś przesłanki. Wśród nich najważniejszą jest po prostu wiarygodna obietnica lepszego jutra. Tak było z chrześcijaństwem. Gdyby Chrystus nie zmartwychwstał – a wyznawcy Galilejczyka zapewniają, że naprawdę zmartwychwstał – nie byłoby dziś Kościoła powszechnego. Być może skończyłoby się na jakiejś żydowskiej sekcie, która prędzej czy później zniknęłaby z horyzontu dziejów.

Obecnie w Polsce toczy się batalia o zmiany w dziedzinie ustawodawstwa i obyczajów, równoznaczne z głęboką rewolucją kulturową. Rewolucja ta zdążyła już przeorać w ciągu minionego półwiecza kraje zachodnie. A ponieważ od kilku stuleci część polskiej elity skutecznie odwołuje się do występującego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9488

Wydanie: 9488

Spis treści
Zamów abonament