Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nomadzi XXI wieku

16 marca 2013 | Ekonomia | Anita Błaszczak
Inżynierowie z branży naftowo-gazowej to w wiekszości wolni strzelcy realizujący projekty na całym świecie.
autor zdjęcia: Roland Weihrauch
źródło: AFP
Inżynierowie z branży naftowo-gazowej to w wiekszości wolni strzelcy realizujący projekty na całym świecie.
Według agencji zatrudnienia Adecco liczba niezależnych pracowników, w tym pracujących na kontraktach czy freelancerów, będzie rosła  3–4 razy szybciej niż „tradycyjne” kadry i sięgnie niedługo 25 proc. pracujących.
źródło: Rzeczpospolita
Według agencji zatrudnienia Adecco liczba niezależnych pracowników, w tym pracujących na kontraktach czy freelancerów, będzie rosła 3–4 razy szybciej niż „tradycyjne” kadry i sięgnie niedługo 25 proc. pracujących.

Zamiast etatu specjaliści szukają ciekawych projektów i niezależności.

Łukasz Korzeniowski, 30-letni informatyk z Wrocławia, na etacie, w międzynarodowej korporacji, pracował przez rok. Może zostałby dłużej, gdyby nie pojawiły się propozycje udziału w ciekawych projektach. To one go skusiły. Mniej istotne były wtedy zarobki, choć te na kontrakcie są znacznie wyższe. To jeden z powodów, dla których odrzucił w ostatnich latach kilka ofert etatów.

– Wolę kontrakty. Sam sobie reguluję czas pracy, sam wybieram, co chcę robić – mówi Korzeniowski. Od ponad pięciu lat specjalizuje się w rozwoju systemów IT, m.in. dla sektora bankowego i publicznego, współpracując z wrocławską firmą IT Kontrakt. Jej prezes Marceli Smela ocenia, że informatyków gotowych do pracy na kontraktach jest w Polsce już ok. 100 tys.

Zachęcają ich dobre zarobki, które są o kilkadziesiąt procent wyższe niż na etacie. Krzysztof Andrian, szef działu IT Contracting w firmie doradztwa personalnego Hays Poland, twierdzi, że specjaliści IT czują się na tyle pewnie na rynku pracy, że nie interesują ich stałe umowy.

Ale ten model kusi nie tylko informatyków. Od projektu do projektu albo zlecenia coraz częściej pracują dziennikarze, tłumacze, architekci, trenerzy biznesu, projektanci mody i styliści oraz menedżerowie.

Kariera Lego

Eksperci rynku pracy mówią o nowym trendzie na rynku pracy: kończy się era...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9488

Wydanie: 9488

Spis treści
Zamów abonament