Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kino ludzi wątpiących

16 marca 2013 | Kultura | Barbara Hollender
Sławomir Fabicki, Marcin Dorociński i Julia Kijowska na planie filmu „Miłość”. Fot. Tomek Zasowski
źródło: Rzeczpospolita
Sławomir Fabicki, Marcin Dorociński i Julia Kijowska na planie filmu „Miłość”. Fot. Tomek Zasowski

Reżyser Sławomir Fabicki należy do pokolenia 40-latków, które odświeżyło polską sztukę filmową.

Do kin wszedł właśnie jego film „Miłość" – bolesna opowieść o rozkładzie związku. O zagubieniu i niedojrzałości emocjonalnej. O ludziach, którzy nie umieją ze sobą być.

– Wypalił się mit silnego, dominującego mężczyzny, który ma władzę, zarabia pieniądze, wychowuje twardą ręką syna i nigdy nie płacze – mówi „Rz" Sławomir Fabicki. – Współcześni faceci często bywają słabi. Nie jestem psychologiem, nie szukam przyczyn takiego stanu rzeczy. Chcę powiedzieć, że są takie zjawiska, są tacy mężczyźni. I zapytać, co się wtedy dzieje?

Włoski pisarz Alberto Moravia mawiał: „Trzeba wziąć ją, jego, reszta ułoży się sama". Ale w „Miłości" Sławomira Fabickiego, podobnie jak w „Pogardzie" Moravii, nic się nie układa. Tomek i Maria, rewelacyjnie zagrani przez Marcina Dorocińskiego i Julię Kijowską, wydają się szczęśliwi. Mają dom, pracę, za miesiąc urodzi się ich pierwsze dziecko. A jednak jedno traumatyczne wydarzenie burzy cały ich świat. Staje się rodzajem katalizatora, zmuszając ich do określenia siebie i nazwania własnych uczuć.

Maria nie ma rodziny, przyjaciół. Próbuje walczyć o swój związek. Tomek nie jest pewny uczucia żony, ale również swojego. „Wiesz, ja chyba już cię nie kocham" – mówi w pewnej chwili. I to jest najważniejsze zdanie, jakie pada w tym filmie. Bo Tomek jest uczuciowym wrakiem. Kaleką. Uciekł z domu, w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9488

Wydanie: 9488

Spis treści
Zamów abonament