Bankierzy Watykanu
Czy nowo wybrany papież, który już pokazał, że nie jest przywiązany do dóbr materialnych, zabierze się za porządki w finansach Stolicy Apostolskiej?
Państwo watykańskie (czyli siedziba najwyższych władz Kościoła) i Stolica Apostolska (reprezentuje władzę papieża w Kościele katolickim) są bardzo bogate. Ale zarządzanie finansami jest tam nieprawidłowe do tego stopnia, że w styczniu 2013 r. włoski bank centralny zablokował watykańskie bankomaty i wstrzymał rozliczanie płatności kartami kredytowymi.
Stało się to po raporcie Agencji Moneyval, badającej instytucje finansowe podejrzewane o pranie brudnych pieniędzy. Na liście Moneyval znalazł się Bank Watykański, jak potocznie nazywa się Instytut Dzieł Religijnych (IOR), odpowiadający za finanse Stolicy Apostolskiej i operacje na rynkach finansowych.
Tajemnicza instytucja
Watykan, tak samo jak Monaco, Andorra i Liechtenstein, używają euro jako swojej waluty. To narzuca tym krajom obowiązek przestrzegania wszystkich przepisów stanowionych przez Europejski Bank Centralny. Watykan – jako państwo – ma prawo do bicia własnych monet, bardzo cenionych przez kolekcjonerów. I lepiej gospodaruje pieniędzmi niż Stolica, która ma oddzielny budżet. W 2011 r. Watykan miał nadwyżkę 22 mln euro, a rok później – 14 mln euro. A Stolica Apostolska wydaje więcej niż...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta