Na cud zawsze warto liczyć
Niewytłumaczalne przypadki medyczne zdarzają się każdego dnia – przyznają doświadczeni lekarze.
Lekarze, choć nie potrafią tego wytłumaczyć, przyznają, że cudem jest, gdy ktoś wbrew stanowi zdrowia, rokowaniom i wiedzy naukowej np. wybudza się ze śpiączki, następuje remisja nowotworu złośliwego czy zachodzi w ciążę, choć jest po serii przeszczepów osłabiających organizm.
I dlatego trzeba pomagać każdemu – także tym, którzy rokują najgorzej. – Każdy lekarz im dłużej pracuje, tym częściej spotyka się z takimi przypadkami, gdy choroba ma niepodręcznikowy przebieg – mówi dr Janusz Meder, warszawski onkolog. Opowiada, że są pacjenci, którzy zostali przez zespół lekarski zakwalifikowani do opieki paliatywnej, a nagle okazuje się, że jest widoczna poprawa i można starać się ich leczyć. – Ale granica między jedną a drugą sytuacją jest bardzo subtelna. Jeśli decyzję o zmianie leczenia zespół lekarzy podejmie zbyt pochopnie, można pacjentowi zaszkodzić – opowiada Meder. A wtedy cudu nie będzie.
Powrót do życia
Jedna z lekarek pracujących na neurologii w Centrum Zdrowia Dziecka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta