Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

AK, „parszywi Żydzi”, Niemcy

30 marca 2013 | Świat | Piotr Jendroszczyk
Pięcioro przyjaciół bohaterów filmu „Nasze matki, nasi ojcowie” niemieckiej telewizji wywołującego kontrowersje w Polsce.
źródło: materiały prasowe
Pięcioro przyjaciół bohaterów filmu „Nasze matki, nasi ojcowie” niemieckiej telewizji wywołującego kontrowersje w Polsce.

Niemiecką debatę o niechlubnej historii podsyca oburzenie Polaków, gdyż AK przedstawiono jako antysemitów.

Jeszcze nie tak dawno to głównie historycy zabierali głos w dyskusjach dotyczących niemieckiej historii, ale od pewnego czasu zamilkli, uznając, że wszystko już powiedziano. Ustąpili pola zwykłym Niemcom. Takim jak 85-letni Rolf Weiss, były żołnierz Wehrmachtu z frontu wschodniego, który mówi dzisiaj, że nie rozumie żadnych dyskusji o winie, bo zawsze wykonywał jedynie rozkazy.

Czy takim jak Sigmar Gabriel, szef SPD, były minister i jeden z najbardziej znanych niemieckich polityków, który w tym samym popularnym talk show co Rolf Weiss opowiedział widzom historię swego zmarłego niedawno ojca, zdeklarowanego nazisty, który pozostał nim do końca swych dni?

Matki i ojcowie

Przyczyną tych wyznań był trójodcinkowy serial „Nasze matki, nasi ojcowie" („Unsere Mütter, unsere Vätter") drugiego programu publicznej telewizji ZDF. „Nigdy jeszcze nie przedstawiono na ekranie w tak wyrazisty sposób niemieckiej winy" – brzmiały niektóre oceny. Winy indywidualnej bohaterów, dwudziestolatków z Berlina wessanych w wir przerastających ich wydarzeń.

Niemcy nie chcą już sypać głów popiołem za zbrodnie przeszłości i widzą się raczej w roli ofiar

Wilhelm jest oficerem Wehrmachtu walczącym na froncie wschodnim, podobnie jak jego brat Friedhelm, zakochana w Wilhelmie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9500

Wydanie: 9500

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament