Stulecie Tarkowskiady
Liczący 660 stron tom dużego formatu i z wieloma przypisami jest zbiorem tekstów kilkudziesięciu autorów na temat Afryki czasów Sienkiewicza, obrazu tego kontynentu w relacjach podróżników, ale także prasy tamtego okresu, wcześniejszych o dwa dziesięciolecia „Listów z Afryki", jego pisarskich zwyczajów, światowej recepcji powieści – dowiadujemy się przy okazji o nowym przygotowanym z oryginału przekładzie chińskim (dotychczasowe wydania chińskie były oparte na tłumaczeniu angielskim).
Zaczęło się w roku 2008 od zorganizowanej przez Instytut Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Warszawskiego trwającej trzy dni debaty, w której wzięło udział kilkudziesięciu specjalistów z różnych dziedzin, ze znaczną jednak przewagą polonistów. Dyrektor Instytutu, filolog klasyczny profesor Jerzy Axer, zbiera w tym tomie głosy, często rozszerzone, uczestników dyskusji.
Profesor Axer okazuje się być także wybitnym znawcą fauny afrykańskiej, zwłaszcza odmian lwów – zamieszczone jest nawet jego zdjęcie z małżonką przed wejściem do jaskini słynnych, szczególnie wielkich i prawie pozbawionych grzywy lwów w Tsavo z roku 2010. Lwy te zostały zastrzelone w początkach ubiegłego stulecia przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta