Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak György Spiro opisał polskie elity

06 kwietnia 2013 | Kultura | Jacek Cieślak
György Spiro odbiera Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus, Wrocław 2010 r.
autor zdjęcia: Łukasz Giza
źródło: Agencja Gazeta
György Spiro odbiera Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus, Wrocław 2010 r.

„Iksowie", słynna powieść Węgra o Polsce w kleszczach Rosji zatrzymana przez cenzurę PRL, ukaże się 10 kwietnia. To wydarzenie

Niesamowite jest to, że jedną z najlepszych powieści o Polsce napisał Węgier.

W 1972 r. György Spiro był lektorem wydawnictwa Corvina Kiado. Zanim dokonał tłumaczeń sztuk Wyspiańskiego i Gombrowicza, odwiedził wrocławskie Ossolineum, od którego otrzymał m.in. „Recenzje teatralne Towarzystwa Iksów".

– Już lektura przedmowy była dla mnie olśnieniem – powiedział „Rz" Spiro. – Zafascynowało mnie to, że najbardziej wpływowe postaci polskiej sceny politycznej zajmowały się teatrem, spotykały się w tej sprawie, dyskutowały i pisały erudycyjne recenzje podpisywane pseudonimem. Pomyślałem, że to niesamowity temat,  i dziwiłem się, że nie podjął go wcześniej żaden polski pisarz. Tymczasem najlepszy węgierski reżyser teatralny Tomas Oser radził, żebym koniecznie napisał powieść, a potem i tak powstanie z tego sztuka. Jeden z naszych wybitnych reżyserów filmowych Gyula Gazdag, który pracował w Los Angeles, powiedział: napisz powieść, a i tak powstanie z niej film.

Głównym bohaterem jest Wojciech Bogusławski, założyciel Teatru Narodowego, aktor, tłumacz, reżyser, pisarz. Powraca do Warszawy w 1815 r., w dniu podpisania Świętego Przymierza, które po klęsce Napoleona podzieliło Europę pomiędzy największe mocarstwa skuteczniej niż Jałta – aż na sto lat.

Warszawski cyrk

Dzięki swemu wielkiemu talentowi Spiro nasycił 700 kart...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9505

Wydanie: 9505

Spis treści
Zamów abonament