Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Burza wokół Jamału

06 kwietnia 2013 | Ekonomia | Tomasz Furman
Jednym z celów rosyjskiego koncernu Gazprom, który jest inicjatorem budowy nowego połączenia, może być ograniczenie roli Ukrainy  w tranzycie błękitnego paliwa do państw Europy Środkowej i Południowej.
źródło: Rzeczpospolita
Jednym z celów rosyjskiego koncernu Gazprom, który jest inicjatorem budowy nowego połączenia, może być ograniczenie roli Ukrainy w tranzycie błękitnego paliwa do państw Europy Środkowej i Południowej.

Rosjanie przeprowadzili sprawną akcję promującą budowę gazociągu Jamał II. W Polsce wybuchły spory, które w najbliższych dniach będą narastać

EuRoPol Gaz, właściciel polskiego odcinka gazociągu jamalskiego (Jamał I), podpisał w Sankt Petersburgu tzw. memorandum o wzajemnym zrozumieniu z rosyjskim Gazpromem. Dokument dotyczy oceny – na etapie przedinwestycyjnym – możliwości realizacji gazociągu z Białorusi poprzez terytorium Polski w kierunku Słowacji.

– Memorandum nie zawiera decyzji o budowie gazociągu i nie jest wiążącą umową ani zobowiązaniem zawarcia jakichkolwiek umów lub kontraktów – podała Danuta Dade, rzeczniczka EuRoPol Gazu. Tylko tyle do powiedzenia w sprawie projektu Gazpromu miała polska spółka.

Bardzo chcemy, zgodnie z przepisami unijnymi, aby kwestie gazowe były wolne od polityki – powiedział premier Donald Tusk.

– Rosjanie przeprowadzili szybką i sprawną ofensywę w sprawie budowy nowego gazociągu – ocenia Andrzej Szczęśniak, niezależny ekspert rynku paliw.

Tamtejsze media, analitycy i wreszcie najbardziej zainteresowani, czyli Gazprom i politycy, już w środę przekazywali informacje, które znalazły niemal pełne potwierdzenie w piątek.

Priorytety bez zmian

Niewiele więcej o realizacji projektu gazociągu Jamał II (określanego też jako druga nitka gazociągu jamalskiego) mówi zarząd Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, które wraz z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9505

Wydanie: 9505

Spis treści
Zamów abonament